Startsida
Program och kurser
Dansdidaktik för olika funktionsförutsättningar

Dansdidaktik för olika funktionsförutsättningar

Kursen Dansdidaktik för olika funktionsförutsättningar vänder sig till dig med och utan funktionsvariation som har ett intresse av att arbeta med en inkluderande danspedagogik. I kursen arbetar vi tillsammans med att vidareutveckla metoder för hur en kan undervisa dans i grupper med deltagare med och utan funktionsvariation. Dina egna erfarenheter är viktiga. Att arbeta tillsammans i dialog för att lära av varandra är därför en central del av kursen.

I den här kursen har du möjlighet att påverka vad kursen ska innehålla utifrån just dina behov i det du vill utveckla kring dansundervisning.

Du kan ha mycket eller lite erfarenhet av undervisning och det spelar ingen roll vilken dansstil du arbetar med, men du behöver en god erfarenhet av dans och kunna uttrycka din idé för vad just du vill utveckla. Här står såväl det fysiska arbetet kring tillgänglighet som det kommunikativa i centrum.

I kursen läggs stor vikt vid ett demokratiskt lärande, olika former för kommunikation samt diskussioner om utvidgade didaktiska förhållningssätt. Du introduceras till teorier om didaktik, kommunikation och normkritik. 
 

Information

Studieperiod: 31 mars 2025–8 juni 2025 - inställd

Utbildningens omfattning: 7,5 hp

Huvudsakligt undervisningsspråk: Svenska

Studieort: Stockholm

Studietakt: 50 %

Ämnesenhet: Danspedagogik

Ansökningsperiod: 16 september 2024–15 oktober 2024

Utbildningsplan/kursplan:Ladda ner

Foto: Linn Koch Emmery

Kursansvarig Clara Björck

Anmäl dig till våra nyhetsbrev
Hitta folk
SKH Play

Telefon växel: 08-49 400 000
Allmän information: info@uniarts.se
Utbildningsfrågor: studieinfo@uniarts.se
Frågor om vår forskarutbildning: phdpositions@uniarts.se