Startsida
Forskningssök
”Rösten – en beröring?” av Lotta Erikson
Utvecklingsarbete

”Rösten – en beröring?” av Lotta Erikson

Lotta Eriksons anslagsfinansierade projekt ”Rösten – en beröring?” är en studie av den mänskliga rösten som beröring – ljudvågor från en människa till en annan. I ett ljudbaserat röstverk för hörlurar vill Erikson undersöka upplevelsen av den mänskliga rösten i ett dokumentärt konstnärligt verk, och genom detta röstens betydelse i etermedia. Lotta är lektor i radioproduktion.

Projektet är en studie av den mänskliga röstens betydelse i etermedia. I ett ljudbaserat röstverk för hörlurar vill Erikson undersöka upplevelsen av den mänskliga rösten i ett dokumentärt konstnärligt verk.

Vad är den mänskliga rösten? Något unikt och individuellt och samtidigt något gudomligt och övernaturligt. Vad vi ser under det senaste seklet är röstens återupprättade status. En återförtrollning av världen. I den teknologiska moderna världen börjar den döda materian tala. Röst är närvaro. Inget annat är som rösten heller lika förknippat med själen. Vi färgar världen genom våra ord, vi benämner och skapar den. Vad språket och kroppen har gemensamt är rösten. Rösten är beröring. Ljudvågor från en människa till en annan.

”Allt i rösten har inte själ, men allt som har en röst väcker möjligheten av en själ." – Aristoteles

Projektet är anslagsfinansierat.

Lektor i radioproduktion, Lotta Erikson

Anmäl dig till våra nyhetsbrev
Hitta folk
SKH Play

Telefon växel: 08-49 400 000
Allmän information: info@uniarts.se
Utbildningsfrågor: studieinfo@uniarts.se
Frågor om vår forskarutbildning: phdpositions@uniarts.se