SKH och Ukraina
SKH fördömer Rysslands krig i Ukraina
SKH uttalar sitt starka stöd för alla kollegor och kulturarbetare – liksom för det ukrainska folket – i det krigsdrabbade Ukraina och vänder oss mot det krig i landet som nu pågår.
Inresande studenter från Ukraina
SKH välkomnar ukrainska studenter. En student som har flytt från kriget i Ukraina kommer att vara avgiftsbefriad om hen får ett tidsbegränsat uppehållstillstånd i Sverige enligt Massflyktsdirektivet. Studenter från Ukraina ansöker till utbildningar på SKH enligt den vanliga ansökningsprocessen. SKH bevakar frågan och uppdaterar så snart nya uppgifter tillkommer.
Läs mer hos UHR, Universitets- och högskolerådet
Stöd till humanitär hjälp
Med anledning av kriget i Ukraina vill SKH uppmärksamma behovet av humanitär hjälp.
Tre organisationer och deras swish-nummer:
- FN:s flyktingorgan UNHCR swish 900 16 45
- Röda Korset swish 900 80 95 – för akutinsamling Ukraina swish 900 80 79
- Läkare utan gränser swish 900 60 32
På SKH:s evenemang under vårterminen uppmuntras besökare att skänka pengar till organisationer för humanitär hjälp.
SKH deltar i internationell performance för fred
МИР УКРАЇНІ – МИР СВІТУ! (Fred i Ukraina – fred i världen) är en internationell performance initierad av Kievs nationella universitet för teater, film och TV, I. K. Karpenka-Kahoro, där konstnärliga högskolor runt om i världen tillsammans ställer sig upp och kräver fred i Ukraina och i världen. SKH deltog med ett stycke ur föreställningen Festfolk och en talkör från studenter, personal och deras vänner. Se hela listan på alla bidrag här.