Filmskolor i Italien och Sverige: överbryggande perspektiv
Möjligheter till kulturutbyte mellan Sverige och Italien för filmskapare och Audio Visuella konstnärer
Värdar för evenemanget är både IIC och SKH, två institutioner på kort gångavstånd från varandra.
Syftet med mötet är att skapa samarbetsmöjligheter för framtiden, både vad gäller student- och lärarutbyten inom Erasmusprogrammet och senare under eftermiddagen presentera andra typer av samarbeten utöver Erasmus – genom ambassaderna, Villa San Michele, Circolo Scandinavo och andra europeiska program.
Eftermiddagens program är öppet för allmänheten.
Under eftermiddagen presenterar olika talare samproduktions-, samfinansierings- och utbytesmöjligheter för att stärka dialogen och samarbetet mellan Italien och Sverige inom film- och medielandskapet. Efter dessa presentationer visar vi sex filmer gjorda av studenter/alumner från både SNC och SKH, följt av ett mingel.
Du hittar programmet och mer information om eftermiddagen här på vår engelska webbplats.
Information
Pris: Fri entré, ingen föranmälan.
Plats: Stockholm Konstnärliga Högskola, Vallhallavägen 189, Bion i D-huset.
Övrigt: Programmet hålls på engelska.
SKH fyller 10 år
SKH firar tio år som högskola 2024, och fyller året med tillbakablickar, framtidsvisioner, texter och evenemang som på olika sätt knyter an till jubileet.