Mimduetter på GBG Mime Fest
Under första året på kandidatprogrammet i mimskådespeleri arbetade studenterna fram korta akter där de parvis undersökte mimens villkor i skapandet av ett händelseförlopp. Akterna uppstod i mötet mellan studenternas egen kreativitet och mimteknikens grundbegrepp och kom att präglas både av studenternas olika personligheter och tidigare utbildningsmässiga erfarenheter.
Relation som tema är närvarande på ett eller annat sätt, när ett händelseförlopp skapas av två. Abstrakt blandas med konkret, djupa frågor med underhållning, virtuositet med finkänslighet; det rörelsemässiga experimentet står i fokus.
Dessa framför de nu på GBG Mime Fest, när de går andra året på utbildningen. GBG Mime Fest erbjuder högkvalitativ scenkonst med mimen som grund. Festivalens strävan är att tänja på gränserna av vad mim är och kan vara på 2000-talet genom att presentera nationella och internationella verk av både etablerade och up-and-coming artister.
Varje SKH-duett är omkring 10 minuter lång.
- Merete Lindholm och Vera Fhager
- Ludvig Joelson och Ebba König Winqvist
- Sofia Källman och Sevar Georgiev
- Arvid Westberg och Jakob Björkman
- Sofia Pilesjö och Klara Sandberg Svejgaard
Ansvarig lärare: Alejandro Bonnet
Information
Pris: 50 SEK
Plats: GBG Mime Fest, Folkteatern